Spam poruke su nešto s čime se gotovo svakodnevno susrećeš. Radi se o neželjenim porukama poslanima u velikom broju, najčešće putem e-maila ili SMS-a.
Spamovi mogu biti dosadni, ali i opasni. Prevaranti često šalju poruke ljudima kako bi ih obmanuli i naveli da nasjednu na phishing napade.
Što je phishing?
Godišnji profit kibernetičkog kriminala iznosi gotovo 8 trilijuna dolara, a 80 % prijavljenih cyber napada čine upravo phishing napadi.
U phishing napadu, kriminalci se predstavljaju kao pouzdane osobe, tvrtke ili druge poznate institucije kako bi prevarili žrtve i naveli ih da im otkriju važne podatke. Meta su najčešće osobni ili financijski podaci.
Baš kao što ribar koristi mamac da ulovi ribu, tako prevaranti koriste privlačne poruke da se domognu tvojih osobnih podataka.
Što ako klikneš na phishing link?
U phishing napadu, haker najčešće šalje poruku koja ne izgleda sumnjivo, a sadrži link koji potiče primatelja da unese podatke za prijavu, preuzme sadržaj ili napravi neku drugu rizičnu radnju. Ako žrtva nasjedne i unese svoje podatke ili preuzme sadržaj s linka, haker može dobiti neovlašten pristup njezinom računu, ukrasti osobne podatke ili instalirati zlonamjerni softver na uređaj.
Iako većina nas ne bi dobrovoljno podijelila osobne podatke s nepoznatom osobom, pažljivo napisana poruka i lako dostupna phishing poveznica mogu te ipak zavarati. Ako slučajno klikneš na phishing link ili instaliraš zlonamjerni softver, nemoj paničariti. U nastavku ti donosimo korake koje možeš poduzeti i zaštititi svoje podatke.
Nikad ne unosi lozinke ni osobne podatke
Najbolja zaštita od phishing prijevara je da ne dijeliš lozinke, podatke za prijavu ni osobne informacije. Nažalost, phishing poruke mogu izgledati uvjerljivo pa dobro promisli kad te određena web stranica zatraži unos podataka, posebno ako te do tog koraka vodio link iz poruke. Uvijek je dobro stati, razmisliti i analizirati situaciju.
Sigurna web stranica trebala bi imati ikonu pokraj URL-a, obično je to simbol lokota. To znači da stranica koristi SSL enkripciju, visoku razinu sigurnosti za zaštitu podataka. Ako ta ikona nedostaje, stranica možda nije sigurna ili je lažna. Ipak, važno je napomenuti da sama ikona lokota nije jamstvo potpune sigurnosti jer cyber kriminalci danas koriste SSL veze.
Phishing prevaranti često koriste web stranice koje su gotovo identične pravima, ali s malim, suptilnim razlikama. Primjerice, URL može sadržavati višak slova ili biti pogrešno napisan.
Uvijek provjeri prikazuje li adresna traka točan naziv web stranice.
Phishing poruke i verzije legitimnih stranica često sadrže greške koje se ne nalaze na pravim stranicama ili u službenim porukama tvrtki. Pažljivo pročitaj tekst i provjeri ima li pravopisnih grešaka, tipfelera ili neobičnih izraza.
Promijeni lozinku
Ako uneseš podatke za prijavu na lažnoj stranici, tvoj stvarni online račun može biti ugrožen. A ako koristiš istu lozinku za više računa (što radi čak 68 % ljudi), tvoji drugi računi mogu postati dostupni napadačima.
Ako nasjedneš na prijevaru, odmah promijeni lozinku i podatke za prijavu na ugroženom računu, kao i na svim povezanim računima ili onima koji koriste istu lozinku. Također, pobrini se da svaka lozinka bude jaka i jedinstvena za svaki račun.
Provjeri je li tvoj uređaj zaražen zlonamjernim softverom
Pouzdan antivirusni softver može otkriti i ukloniti zlonamjerni softver koji je možda preuzet na tvoj uređaj tijekom phishing napada. Nakon instalacije sigurnosnog softvera, obavi brzo skeniranje sustava koji će prepoznati i ukloniti bilo kakve viruse.
Ažuriraj operativni sustav svog mobitela
Najnovija verzija operativnog sustava pruža ti ključnu zaštitu i poboljšanu sigurnost od cyber prijetnji. Zato ne ignoriraj obavijest o novoj verziji operativnog sustava, nego ažuriraj softver što prije.
Time ćeš svom uređaju omogućiti pristup zakrpama i ispravcima za nove sigurnosne slabosti. Ako ikada postaneš žrtva napada, obavezno preuzmi i najnovija sigurnosna ažuriranja jer se tako štitiš od budućih prijetnji.
Klikom na phishing link možeš izložiti svoj mobitel sigurnosnim rizicima. Ako ne uneseš nikakve podatke i ne prihvatiš preuzimanja, tvoji su podaci vjerojatno sigurni.
S druge strane, postoji mogućnost da je tvoj uređaj klikom na link preuzeo sumnjive podatke ili zlonamjerni softver. Ako želiš provjeriti je li tvoj mobitel „zaražen“, preuzmi pouzdano sigurnosno rješenje koje može skenirati uređaj na malware i blokirati prijevare prije nego što naprave štetu.
Phishing napadi postali su sve sofisticiraniji tijekom posljednjih nekoliko godina, pa je često teško razlikovati pravu poruku od lažne. Ako slučajno klikneš na zlonamjerni link, slijedi prethodno navedene korake uz koje štitiš svoj mobitel i važne podatke.
Foto: Getty Images